Toplam 1 sonuçtan 1 ile 1 arasındakiler gösteriliyor.

Konu: Klasik Müzikte Dönemler - Çağdaş Dönem -

 1. #1
  Klasik Müzikte Dönemler - Çağdaş Dönem - boogee - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  Mar-2007
  Bulunduğu yer
  İzmir
  Mesajlar
  5.523
  Konular
  413

  Thumbs down Klasik Müzikte Dönemler - Çağdaş Dönem -


  CAGDAS DONEM


  Yeni bir yüzyılın başlaması ile müzik de yeni bir döneme adımını atmıştır. 20. yüzyıl, müzikte her türlü sınırın bilinçli olarak zorlanmasıdır: Teknikte, ifadede, biçimde, stilde, içerikte, özde tüm geleneksel kurallar eğilip bükülmeye, eriyip çökmeye başlamıştır.
  Bu müzik türünde Romantizm yada Barok dönemde olduğu gibi belli bir stil ya da kalıp yoktur. Besteciler belli bir tekniğe bağlı kalmak yerine, birini denedikten sonra bir başkasına geçmekte bir sakınca görmemişlerdir. Bu dönemdeki müzik, Alman - Avusturya romantizmine ve onun temsil ettiği herşeye bir başkaldırıyı simgeler. Debussy, Ravel, Schönberg, Mahler, Stravinski, Carl Orff, Bela Bartok, Eric Satie, Prokofiev, Şostakoviç ve Gershwin gibi besteciler müziğin kurallarını tekrar değiştirerek, farklı tekniklerle başarılı örnekler oluşturmuşlardır. Her bir üretilen parça, müzikal filmler gibidir. Daha da önemlisi, 20. yüzyıl, besteci ve yorumcuların birbirinden etkilendikleri ve herhangi bir akıma bağlı kaldıkları bir dönem değil, aksine birbirinden tamamen bağımsız, gerçekçi ve ait olduğu kültürün kökenlerine inen sanatçıların çağı olmuştur.
  Aynı zamanda birçok besteci geçmişteki bestecilerin yarattıkları müziğe göz atmaya karar vermişlerdir. Bazı besteciler, geçmişteki, barok, klasik ve rönesans müziğini model olarak modern müziğe uyarlamışlardır.
  Bu dönemde sadece orkastral müzikte değil, sahne müziklerinde de cesur yenilikler yapılmıştır. 1.Dünya Savaşı sonrası bazı bestecilerin eserlerinde caz esintileri de görülür. Örn: Stravinsky “Ragtime? 1918, Copland’ın “Two Blues? 1926.
  Bilimdeki gelişmelere paralel olarak radyo, konser salonlarına gidemeyen milyonları dinleyici haline getirmiştir. Randall Thompson’un, Süleyman ve Belkıs operası radyo istasyonları tarafından telif ödenerek yayınlanmıştır. 1929’dan itibaren sesli çekilmeye başlayan sinema filmleri bestecilere yeni imkanlar yaratmıştır. Fonograf’ın icadı ile dünyanın en izole bölgelerinde bile insanlara müziği istedikleri repertuarla dinleme imkanı yaratılmıştır. Son olarak televizyon kitle iletişimini en üst düzeye çıkarmıştır.

  DONEM BESTECİLERİ

  -BARBER
  -BARTOK
  -BERLIN
  -BERNSTEIN
  -BRITTEN
  -COPLAND
  -DEBUSSY
  -DUKAS
  -FALLA
  -GERSHWIN
  -KABALEVSKY
  -KHACHATURIAN
  -MILHAUD
  -ORFF
  -PROKOFIEV
  -PUCCINI
  -RACHMANINOV
  -RAVEL
  -RODRIGO
  -SHOSTAKOVICH
  -STRAUSS R.
  -STRAVINSKY

Benzer Konular

 1. Klasik Müzikte Dönemler - Klasik Dönem -
  Konuyu Açan: boogee, Forum: Classic.
  Cevap: 1
  Son Mesaj : 21-Ara-2008, 23:03
 2. Klasik Müzikte Dönemler - Barok Dönem -
  Konuyu Açan: boogee, Forum: Classic.
  Cevap: 0
  Son Mesaj : 17-Oca-2008, 23:07
 3. Klasik Müzikte Dönemler - Rönesans Dönemi -
  Konuyu Açan: boogee, Forum: Classic.
  Cevap: 0
  Son Mesaj : 17-Oca-2008, 23:05
 4. Klasik Müzikte Orkestra Oturma Düzeni...
  Konuyu Açan: boogee, Forum: Classic.
  Cevap: 1
  Son Mesaj : 17-Oca-2008, 23:04
 5. Klasik Müzikte Dönemler - Romantik Dönem -
  Konuyu Açan: boogee, Forum: Classic.
  Cevap: 0
  Son Mesaj : 17-Oca-2008, 23:01