Toplam 6 sonuçtan 1 ile 6 arasındakiler gösteriliyor.

Konu: içimizden biri Atatürk

 1. #1
  shadeo - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  Şub-2007
  Bulunduğu yer
  .........
  Mesajlar
  403
  Konular
  39

  içimizden biri Atatürk


  Araştırmacı Yazar İlknur Güntürk'ün Kalıpçı`nın `İçimizden Biri Atatürk ` adlı yazısından alıntı

  Atatürk`ün dünyada `başöğretmen` sıfatlı tek lider olduğunu.


  Bir geometri kitabı yazdığını. Üçgen,açı, dikdörtgen gibi ve 48 tane geometri teriminin (Türkçe) isim babasını bu yazdığı kitapla bizzat Mustafa Kemal olduğunu.

  Bir röportajda "Birleşmiş Milletlere üye olmayı düşünüyor musunuz?" diye sorulur, Atatürk: "Şartlarımızı koyarız, kabullerine bağlı. Biz müracaat etmeyiz üye olmak için. Davet gelirse düşünürüz". BM yasasını değiştirir ve ilk davet edilen ülke biz oluruz.

  Yıl 1938, General McArthur'un en zor, en problemli, en buhranlı dönemi.Birden çok sıkılır ve yanında duran yüz yirmiden fazla kişiye döner ve aynen şöyle der: "Şu anda hiçbirinizi değil, büyük istidadı ile Mustafa Kemal'i görmek için neler vermezdim" .

  Yıl 2000, ABD Başkanı`nın milenyum mesajından bir alıntı : "Bugün milenyumun hiç şüphe yoktur ki tek devlet adamı Mustafa Kemal Atatürk' tür.Çünkü o yılın değil asrın lideri olabilmeyi başarmış tek liderdir" .

  Yıl 1938, Ata`nın ölümünde Tahran gazetesinde yayınlanan bir şiir`den alıntı : "Allah bir ülkeye yardım etmek isterse onun elinden tutmak isterse başına Mustafa Kemal gibi lider getirir".

  Norveççe`de `Atatürk gibi olmak` diye bir deyim olduğunu.

  Kurtuluş Savaşında rütbe alan bir çok kadın askerlerimiz var. Ama dünya tarihine geçen tek bir üsteğmenimiz var; 700 erkek, 43 kadından oluşan bir müfrezenin reiseliğine bizzat Atatürk tarafından atanmış Üstteğmen Kara Fatma.


  Atatürk çiçeği`nin adını, çiçeği bulan Wanderbit Üniversitesi profesörlerinden doktor Kirk Landın`in koyduğunu ve bu çiçeğin tüm dünyada bu isimle üretilip satıldığını.

  Yunan başkomutanı Trikopis`in, hiçbir zorlama ve baskı olmadan her Cumhuriyet bayramında Atina'daki Türk büyükelçiliğine giderek, Atatürk`ün resminin önüne geçtiğini ve saygı duruşunda bulunduğunu.

  `Mimber` adında bir gazete çıkarttığını ve 52 sayı yayımlanan gazetede ilk defa sansür kelimesi geçtiğini.

  Yıl 1996, Haiti Cumhurbaşkanı vasiyetinde mezar taşına yazılmasını istediği metni bırakmıştır. Diyor ki: "Bütün ömrüm boyunca Türkiye'nin lideri Mustafa Kemal Atatürk'ü anlamış ve uygulamış olmaktan dolayı mutlu öldüm".

  Yıl 2005, Amerika'nın en ünlü ekonomistlerinden birisi olan Mr. Johns`un önerisi "Türkiye ekonomiyle savaşta bir tek Atatürk' ü örnek alsın yeter"

 2. #2
  Depressive Depressive isimli Üye şimdilik offline konumundadır
  -YASAKLI-
  güzel örnekler güzel betimlemeler güzel insan.. hepsi bir oldugunda cok güzel bir duygu cıkıyor karsımıza.. ne mutlu ben Atatürk'üm diyebilene...

 3. #3
  MALCOLMX - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  Kas-2006
  Bulunduğu yer
  Gnoxis
  Mesajlar
  1.216
  Konular
  292
  Çok çok değerli bir paylaşım eline sağlık....

 4. #4
  mysteriouslady - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  Ara-2007
  Mesajlar
  1.499
  Konular
  191
  Birgün yine ders çalışmak için pc başına geçtiğim anda,ders öncesi bikaç oyun oynayayım sonra başlarım düşüncesiyle oyun oynamaya başladığım esnada,karşımdaki duvarda asılı olan Atatürk portresi birden gözüme takıldı ve birden gözgöze geldim.Bakışları okadar anlam yüklüydüki sanki bana bişeyler yapmalısın boş şeylerle vakit kaybetme der gibiydi.O an büyük bir suçluluk ve mahçubiyet dıuygusu içerine girdim ve çok etkilendim.Bilmiyorum belkide o an öyle hissetmek istedim ama şunu anladımki Atatürk şu an hayatta olmasa bile sadec fotoğraflarındaki duruşu bile bişeyler anlatıyor sanki...En azından ben öyle hissediyorum..

  Gerçekten yararlı bir paylaşım olmuş emeğine sağlık....

 5. #5
  Locked - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  Eki-2007
  Mesajlar
  2.045
  Konular
  378
  Türkiye Cumhuriyeti Devleti’nin askeri mimarı bu aşamadan itibaren sivil mimar olarak birbirini takip eden ilke ve inkılâplarını hayata geçirmenin mücadelesini vermiştir. Bugün Türk insanı her türlü insan haklarına sahip, çağı yakalama mücadelesini veriyorsa bunu o gün atılan temellere, alınan kararlara borçludur. Türk insanı işadamı, sanat ve zanaat yapabiliyorsa, kendi mekteplerinde kendi dili ve kaynakları ile eğitim yapabiliyor, inancını inancının gereği inandığı gibi yaşayabiliyorsa hiç şüphesiz bunda Kuvay-ı Milli yani Milli Mücadele’nin birinci derecede rolü olmuştur. Biz Atatürk’ü ve O’nun mücadelesini bu manada anlamakta O’nu yeni Türk Devleti’nin varlığının mimarı olarak tanımaktayız. Atatürk’ü Türk insanının milli ve manevi değerlerinden soyutlayarak anlamanın ve tanıtmanın Atatürk’e karşı yapılacak en büyük haksızlıktır. Osmanlı, Türk ve İslâm fobisi için Atatürk şemsiyesini kullanarak milli, manevi ve tarihi değerlerimizi yok farz etmek ve bunları tehlike saymak Atatürk’ün fikirlerinde ve davranışında yer almadığı için Atatürk’e gönül verenlerde de olmamalıdır. Atatürk’ün yönetim biçimini tayin ederken kullandığı yetkisi onun ileri görüşlü bir lider olduğunu tekrar göz önüne seriyor.Çünkü yaşadığımız coğrafyadaki ülkelere bakarsak gelişmiş ülkelerin cumhuriyet idaresinde olduğunu görmekteyiz. Bu nedenle her zaman isabetli kararlar verdiğini düşünmekteyim.

 6. #6
  içimizden biri Atatürk locked_puppet - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  Haz-2007
  Bulunduğu yer
  Maryland
  Mesajlar
  819
  Konular
  77
  Oldukça kıymetli bilgiler,gurur verici.teşekkürler...


Benzer Konular

 1. Laik rejim içimizden dışımızdan kuşatıldı!
  Konuyu Açan: felidae, Forum: Atatürk'çü Düşünce Kulübü.
  Cevap: 17
  Son Mesaj : 02-Mar-2017, 19:57
 2. İçimizden biri Yekteran Baymedir !
  Konuyu Açan: Locked, Forum: Karikatür.
  Cevap: 10
  Son Mesaj : 03-Kas-2010, 15:47