2 Sayfadan 2. İlkİlk 12
Toplam 11 sonuçtan 11 ile 11 arasındakiler gösteriliyor.

Konu: Herkül'ün 12 Görevi

 1. #11

  Üyelik tarihi
  Oca-2009
  Mesajlar
  52
  Konular
  3
  Herakles'in 12 işinin çoğunun alt okuması ana tanrıça kültünü alaşağı etmekle ilgili (Gılgamış'ta olduğu gibi). Erkeksiliğin ve fiziksel gücün bir simgesi olarak ana tanrıça kültünün hayvan sembolleriyle mücadeleye girişmesi ve onlara galip gelmesi anlatılır.

  1. Nemea Aslanı - Anadolulu ana tanrıça Kybele'nin simgelerinden biri - Hekate'nin de hayvan simgelerinden biri olduğunu gördüm.

  2. Hydra - Bir tür yılan; yine Hekate simgelerinden biridir yılan; öyle ki Mısır-Yunan büyü papirüslerinde çok açıkça olmasa da Hekate'den yardım dilenirken ona, konuşan yılan anlamında
  ὀρεοβαζάγρα (OREOBAZAGRA) diye seslenilir.

  3. Kyreneia Geyiği - yine esasen Anadolulu bir ana tanrıça olan Artemis'in simgesi olan geyik. Ana tanrıça kültü diyorum, çünkü araştırmalara göre Selene'nin (Selene atribüleri de Hekate atribüleriyle aynıdır, aynı tanrıçalar) atribüleriyle Artemis'in atribüleri aynı görünüyor; hem ikisi de ay tanrıçası.

  4. Erymanthian Yaban Domuzu - Yaban domuzu da Hekate'nin simgelerinden biridir.

  7. Girit Boğası - Boğa Mezopotamya'da ve Anadolu'da ana tanrıça simgelerinden biri olmuştur hep. Bunun dışında zodyak çevrimleriyle de alakası var boğanın. Gılgamış'tan Eski Ahit'e kadar boğa sembolünün yok edilmesi bir büyük dönüşümü simgelemiştir.

  8. Diomedes'in Kısrakları - Kısrak da Hekate sembollerinden biridir.

  9. Hyppolita - Hyppolita'da simgeselliğe dahi ihtiyaç yok, Amazon kraliçesine galip geliyor Herakles burada.

  10. Geryoneus'un Sığırları - Sığırlar da Mezopotamya ve Anadolu'da kadın doğurganlığının, bereketin simgelerinden biri.

  12. Kerberos - Kerebros hem köpek olmasıyla hem de üç başlı olmasıyla doğrudan Hekate simgesidir.

  Görebildiğim simgesel öğeler bunlar. İhtimalle daha da fazlası vardır tabi, üzerinde çalışmak lazım. Özellikle Yunan Mitolojisnin simgeselliği üzerine çalışan klasikçilerden biri Robert Graves, the Greek Myths çalışmasını ilgilenenlere tavsiye ederim.

  Ana tanrıça kültüne olan saldırıyı ve onu alaşağı etmenin simgelerini burada birkaç ana tanrıça üzerinden verebildim fakat bu kült elbette bundan çok daha karmaşık, kökleri Mezopotamya'da ve Anadolu'da olan, aslında Ishtar'dan Aphrodite'ye, Selene'den/Hekate'den Artemis'e, birbirleriyle (atrüblerinden anladığımız kadarıyla) çok benzer hatta belki de aynı olan tanrıçalardır.2 Sayfadan 2. İlkİlk 12

Bu Konu İçin Etiketler